ארנב טוטם – על חיות טוטם ועל ארנב השדה

ארנב השדה – חיית טוטם

גם עבורכם המילה "טוטם" מעלה במקרה הטוב דימוי של התכנית הישרדות ובמקרה אחר לא אומרת שום דבר? אם כן, זה בסדר גמור. אבל דעו לכם, שיש אנשים שעבורם טוטם הוא חפץ משמעותי שמייצג תרבות, אופי, ערכים ומורשת.

מה זה טוטם?

טוטם הוא עצם כלשהו שמייצג בדרך כלל בעל חיים או צמח שמסמל אדם, שבט, או מנהיג רוחני. בתרבות יש לטוטם בדרך כלל חשיבות דתית או אמונית כלשהי. זהו מושג שמכיע מהדתות האנימיסטיות.

המילה טוטם מגיעה משפתם של אינדיאנים אנשי שבט הצ'יפוואה ומשמעותה "ישות מקודשת". עם זאת, טוטם הוא מושג שלא ייחודי רק לתרבות האינדיאנית ובהחלט ניתן למצוא ביטויים דומים בהרבה ייצוגים של אמונות מהעולם הקדום ושל תרבויות שונות ושבטיות בכל רחבי הגלובוס.

בתרבויות אלה, הטוטם מייצג לעתים קרובות את מייסד השבט או את מי שהעניק לשבט חיים. הטוטם עצמו נחשב לקדוש ובתרבויות אלה אסור לפגוע בו אך ישנם מקרים בהם טקסים טוטמיסטים דווקא מתבססים על אכילת בשר החיה עליה מבוסס הטוטם, וזאת במטרה "לזכות" בכוחותיה ובחיזוק החיבור המיסטי אל אותה חיה.

בשבטים אינדיאנים מסויימים בצפון-מערב אמריקה הצפונית ניתן היה למצוא אמנות מסוג גילוף עמודי עץ ענקיים שנקראים עמודי טוטם. הם ייצגו, יחד עם סמלים נוספים, את הטוטם השבטי. סוציולוג בשם דורקהיים העריך כי הטוטמיזם היווה את האמונה הקדומה ביותר והראשונית ביותר בתרבות האנושית וטען כי מאמונה זו צמחו והתפתחו הדתות שאנו מכירים כיום.

אחריו, טען זיגמונט פרויד בספר שכתב בנושא בשם "טוטם וטבו" כי לטוטם השבטי ישנה חשיבות במניעה של גילוי עריות. טענה זו התבססה על מחקרים שעסקו במנהגי שבטי הילדים באוסטרליה, טקסים שמטרתם למנוע זיווג של אנשים מאותה משפחה ובעלי טוטם זהה.

אתם רגישים, אמנותיים ובעלי אמביציה? כנראה שארנב השדה הוא חיית הטוטם שלכם

ארנב השדה הוא בעל חיים קשוח שנוטה להתבודד. יש לו אוזניים ארוכות ורגליים חזקות. למרות דמיונות לארנב הביתי המוכר, יש לשתי החיות סמליות אחרת לחלוטין. ארנבת השדה האירופי והארנב הלבן הם שני הסוגים השכיחים היותר.

כשארנב השדה נע הוא זז בתנועות מאוד רחוב כך שכשהוא מזנק הוא יכול לדלג מעל מכשולים שנקרים בדרכו. הגורים נולדים מאוד מפותחים ויכולים לשרוד בכוחות עצמם משלב מאוד מוקדם בחייהם.

בתרבות, ארנב השדה מסמל דברים שונים: בתרבות הקלטית הוא מסמל את המעבר בין העונות ואת האנרגיה של הירח. למצרים היתה אמונה שארנב השדה מעורה באגדת הבריאה והארנבת מקודשת לפיריון ולחיים של נצח נצחים. בהרבה תרבויות הארנב נחשב לבעל חיים חכם, חד מחשבה וחרוץ.

אנשים המזוהים עם ארנבת השדה נחשבים לאומנותיים, רגישים, אמביציוזים ובעלי סגולה. עוד ישנה אמונה כי אנשים שמחזיקים באנרגיה של ארנבת השדה יכולים בהחלט לצפות לשינויים בחיים בהתאם לתנועתו של הארנב וכי יש להם את היכולת לבצע סינכרון עם תנועותיו של הארנב באופן מדויק וחלק.

בנוסף, ישנה אמונה כי ארנב השדה יכול לעזור לבני אדם בזיהוי מסרים וסימנים סביבם דרך הבנה של השפל והגאות ודרך התאמה למחזור של הירח.

דילוג לתוכן