ארנבים בקולנוע – הארנבים מהסרטים שכולנו אוהבים

אולי בשל אופיים המסקרן, אולי בשל חמידותם, אולי בשל חוכמתם ואולי בשל שלל סיבות אחרות, ארנבים הם סמל תרבותי משמעותי ונוכחותם אינה פוסחת גם על עולם הקולנוע. מאז ומתמיד ארנבים כיכבו בשלל סרטי קולנוע, דבר שרק העצים את היותם גיבורי תרבות משמעותיים. במאמר זה נתמקד בכמה מהארנבים הכי מפורסמים שמקפצים בענן של אבק כוכבים.

מי הפליל את רוג'ר ראביט

הסרט הקלאסי משנת 1988 משלב אנימציה עם צילום קולנועי ומביא סיפור אפל, קומי ומסתורי. הארנב רוג'ר, הדמות המרכזית בסרט, המדובבת על ידי השחקן צ'ארלס פליישר, מככב לצד שחקנים בשר ודם, כשקו העלילה המרכזי הוא הניסיון של בלש לגלות מי ביצע רצח של דמות מצוירת מפורסמת. הסרט זכה לשבחי המבקרים ונחשב עד היום לאחת מהקלאסיקות הגדולות של הקולנוע ההוליוודי.

עליסה בארץ הפלאות

הסרט המטורלל של דיסני מבוסס על ספר באותו שם המספר את סיפורה של ילדה בשם עליסה שנרדמת ומגיעה איכשהו לעולם הזוי לחלוטין, פוגשת דמויות משונות, ביניהן ארנב שממהר למקום לא ידוע ולמעשה מוביל את עליסה בשלל מחילות משונות. הסרט, שיצא לבתי הקולנוע בשנת 1951 נחשב לאחד מהסרטים המוכרים והחשובים של דיסני.

גבעת ווטרשיפ

הסרט, המבוסס על ספר באותו שם, הוא סרט בריטי שיצא לאקרנים בשנת 1978. הוא סרט מצוייר שמוגדר תחת הז'אנר: דרמת אימה הרפתקנית. למרותו היותו סרט מצוייר מדובר בסרט די עצוב וקודר. הסרט, כמו הספר, מספר על חבורת ארנבים שבורחים מהארנביה שלהם מחשש לאסון של אחד מהם. הייחוד הרב ששבה את לב הקוראים בספר ונשמר גם בסרט הוא נקודת המבט הארנבית דרכה נחווה הסרט. ולצד זאת, לארנבים תכונות אנושיות, לכל אחד מהם אופי ייחודי משלו והדינמיקה ביניהם היא אנושית. לארנבים בסרט שפה משלהם, תרבות, פתגמים, שירה, היסטוריה ועוד, ומנתחי הספר והסרט טוענים כי מדובר באלגוריה לחברה האנושית בה ישנם רכות לצד אכזריות, חברות לצד רצחנות ועוד.

דוני דארקו

הסרט דוני דארקו מתחבר לז'אנר שחורג מהצגת הארנב רק כבעל חיים מתוק ורך. דווקא הניגוד בין הרכות הארנבית לאימה ולמסתורין היא שיוצרת דמויות מפחידות ובלתי נשכחות כמו החבר הדמיוני של דוני דארקו הנראה כארנב מפחיד ומפלצתי. הסרט המוגדר כדרמה ומותחן פסיכולוגי עוסק בנבכי נפשו של נער מתבגר בשם דוני דארקו (בכיכובו של ג'ייק ג'ילנהול), שחווה הזיות שמקורן ככל הנראה בסוג של סכיזופרניה ופראנויה. הסרט כולו עתיר באירועים שנעים בין דמיון למציאות והצופה מרגיש ממש בתוך ראשו של דוני. יש הטוענים שמבחינה פילוסופית, הסרט עוסק בדטרמיניזם מול חופש הבחירה.

ספייס ג'אם

בדומה למי הפליל את רוג'ר ראביט, גם ספייס ג'אם, הסרט הקלאסי משנת 1996, משלב בתוכו אנימציה. הדמויות שמככבות בו הן הארנב המפורסם באגס באני והכדורסלן הכי מפורסם בעולם מייקל ג'ורדן. הסרט הפך לקלאסיקה ולאחד מהסרטים המצליחים בתולדות הקולנוע. זוהי חגיגת כדורסל מדהימה המשלבת אנימציה יוצאת דופן ברמה שבאותה תקופה הדהימה את העולם. הצלחתו של הסרט נובעת בין היתר מהשתתפותם של כל כך הרבה כוכבים (מצוירים ולא מצוירים) ושילוב כוכבי ליגת ה-NBA האהובה בעלילה.

דילוג לתוכן