תזונה נכונה לארנבים – אוכל לארנבים

אוכל לארנבים

תזונה איכותית ומותאמת חיונית עבור כל בעלי החיים. למרבה הצער, המודעות לתזונה נכונה עבור ארנבים נמוכה מאוד בארץ. לעיתים קרובות, המוכרים בחנויות החיות מוסרים למגדלים מידע כוזב. מערכת העיכול של הארנבים רגישה מאוד ותזונה לא נכונה עלולה לגרום לתחלואה ולמוות בטרם עת.

במאמר זה, נעביר לכם את כל הכלים הדרושים עבור מתן תזונה נכונה לארנבים. במהלכו, נתייחס לפירמידת המזון של הארנב ולחברות המזון המומלצות הנמכרות בארץ. ההקפדה על מתן תזונה נכונה תועיל לבריאות הארנב, מצב רוחו ולאריכות חייו.

פירמידת המזון של הארנב כוללת סוגים שונים של חציר, ירקות עליים ירוקים, כופתיות איכותיות וחטיפים מותאמים.

חציר – 80% מתזונת הארנב

ארנבים זקוקים לאספקת חציר זמינה במשך כל שעות-היממה. החציר חיוני עבור בריאות השיניים ומערכת העיכול של הארנב.

גורי ארנבים זקוקים לחציר מסוג אספסת, המכיל כמות גדולה של חלבון ותומך בהתפתחותם. החל מגיל 3 חודשים, נחשוף את הגור בהדרגה לאחד מסוגי החציר האחרים. למשל – חציר שיבולת-שועל, חציר טימוטי, חציר אורצ'רד, חציר תלתן או חציר אחו.

מגיל 7 חודשים ואילך, הארנב הבוגר יפסיק לצרוך אספסת. האספסת עשירה בסידן וההתבססות עליה עלולה לפגוע במערכת-השתן של ארנבים בוגרים. במצבים מסוימים, וטרינרים ממליצים להשיב את האספסת לתפריטם של ארנבים מגיל 5 ואילך בגלל הצורך החוזר בכמות מוגברת של סידן.

הפיזיולוגיה של הארנבים בנויה כך שהם אוכלים ומתפנים בעת ובעונה אחת. לכן, מומלץ להניח את החציר בארגז הצרכים של הארנב. ארנבים זקוקים לארגז בגודל של ארגז-חתולים סטנדרטי. וודאו כי לפחות שליש מארגז הצרכים מלא בחציר נקי בכל שעות היממה. כאלטרנטיבה לכך, ניתן לרכוש מתקן-חציר ולתלות אותו מעל ארגז הצרכים.

ישנם ארנבים המסרבים לצרוך את החציר. במקרה זה, חשוב לחשוף אותם לסוגי-חציר שונים ולאתר את הסוג החביב עליהם. כשלב-מעבר, ניתן לרסס מעט מיץ אננס טבעי על החציר על-ידי שפריצר.

חנויות לארנבים המציעות חציר איכותי:

*רפאלי משלוחים
*Rabbit Hole Rabbitry (רביט הול ראביטרי)
*באני שופ (Bunny Shop)
*משק הרועה (גראסס)
*הארנב שלי (MyRabbit)

חציר לארנבים

ירקות עליים ירוקים – 15% מתזונת הארנב

ארנבים זקוקים לכ-2 כוסות דחוסות של ירקות עליים ירוקים בכל יממה. היות והירקות העליים הירוקים מרוססים מאוד, לכן יש לשטוף אותם היטב וכמובן שמומלץ לרכוש אותם כאורגניים.

סוגי עלים ירוקים בטוחים לארנבים:

*חסה ערבית
*חסה אדומה
*כוסברה
*בזיליקום
*בוק-צ'וי
*נענע
*עלי פטל
*עלי עץ התות
*צמרות צנון (רק החלק הירוק)
צמרות גזר (רק החלק הירוק)
*עשב חיטה
*נבטי תלתן
*נבטי אלפלפא
*נבטי חמניה
*נבטי צנון

ניתן להגיש לארנבים גם פטרוזיליה, תרד, עלי מנגולד, תרד וגרגר הנחלים. אלו יתאימו בכמות קטנה בלבד, בגלל החומצה האוקסלית שהם מכילים. הימנעו ממתן כרוב או חסה מסוג אייסברג, ירקות אלו אינם מתאימים לארנבים ועלולים להזיק להם. בסתירה לאמונה הרווחת, הגזר אינו מתאים כמזון קבוע לארנבים. הוא יצוין מטה, תחת קטגוריית ה"חטיפים".

כאמור, מערכת העיכול של הארנבים רגישה מאוד. אם הארנב שלכם מעולם לא נחשף לירקות חיים, הגישו לו חופן קטן של עלים ירוקים ועקבו אחר צרכיו. כל עוד מצב הצרכים נותר ללא שינוי, תוכלו להעלות את הכמות בהדרגה עד שתגיעו ל-2 כוסות ביום.

במידה וירק מסוים גרם לארנב לשלשול, הפסיקו להגיש לו ירקות חיים עד שמצב הצרכים יחזור לקדמותו. לאחר מכן, הפסיקו את מתן הירק בעייתי או הגבילו את כמותו.

אוכל לארנבים

כופתיות איכותיות ומבוססות-חציר – 5% מתזונת הארנב

ברכישת מזון יבש לארנבים, חשוב לרכוש כופתיות בלבד ולא תערובת. בנוסף, יש לוודא כי הכופתיות מותאמות עבור ארנבים באופן ספציפי. הכופתיות נחשבות כ-"מזון משלים" הניתן בכמות קטנה, על מנת להבטיח כי הארנב יקבל את כל הוויטמינים והמינרלים הדרושים לו.

גורים צעירים יקבלו כופתיות ללא הגבלה. החל מגיל 4 חודשים, נגביל את מנת הכופתיות היומית למנה שמשקלה 2% ממשקל הארנב. לחילופין, ניתן להשתמש במדד של שמינית כוס סטנדרטית על כל קילוגרם של הארנב.

מרבית מוצרי המזון היבש לארנבים מבוססים על שמן, סויה ותירס – מזונות המזיקים לארנבים. ישנם 4 סוגי מוצרי כופתיות איכותיים לארנבים הנמכרים בארץ.

כופתיות איכותיות לארנבים:

*כופתיות "טימוטי" של חברת "ביהפר"
*כופתיות "קייר+" של חברת ביהפר.
*כופתיות "אלפא פרו" של חברת קוניפיק.
*כופתיות "קומפליט" של חברת ורסלה לאגה.

חטיפים טבעיים

מדי פעם, ניתן להגיש לארנב פינוק מיוחד. מדובר במזונות שהארנבים שלכם יתרגשו לקבל, לעיתים נדירות ובכמות קטנה שגודלה כגודל זרת. כדאי לבדוק את המרכיבים לפני שקונים חטיפים מחנויות החיות, העתירים בסוכר ובחומרים תעשייתיים.

דוגמאות לחטיפים טבעיים לארנבים:

*חתיכה קטנה של גזר
*חתיכה קטנה של גמבה אדומה
*חתיכה קטנה של פרי המותר עבור ארנבים – תפוח עץ, אננס, בננה, נקטרינה, אפרסק, תפוז, פפאיה, שזיף, פטל או תות-שדה.
*פרוסה אחת של מלפפון
*6 גרעיני חמנייה טבעיים (ללא מלח)
*חופן חמוציות ללא סוכר
*חופן צמחי מרפא המותרים לארנבים – פרחי ורדים, פרחי קמומיל ופרחי קלנדולה.

חטיפים טבעיים לארנבים

סיכום פירמידת המזון לארנבים

80% חציר – כמות: ללא הגבלה
15% ירקות עליים ירוקים – כמות: 2 כוסות דחוסות ביום
5% כופתיות איכותיות – 2% ממשקל הארנב, כרבע כוס סטנדרטית
חטיפים טבעיים – לעיתים רחוקות ולאחר בדיקת המרכיבים.

אוכל לארנבים

דילוג לתוכן