אימוץ ארנב – ארנבים למכירה או ארנבים למסירה

אימוץ ארנב

החלטתם להרחיב את הלב ולהכניס ארנב לחייכם? אין החלטה טובה מזו! ארנב הוא בעל חיים מתוק ונהדר שנקשר רגשית למגדליו וזקוק לחום ולאהבה. עם זאת, רגע לפני שאתם מחליטים אם לאמץ ארנב או לרכוש ארנב כדאי להתעכב על כלל ברזל אחד: בין אם רכשתם ארנב ובין אם אימצתם ארנב, חשוב שתהיו מחויבים לכך.

יש יותר מדי ארנבים שננטשו לאחר פרק זמן קצר כי המגדלים שלהם נתקלו בשלל בעיות וקשיים בגידולם. ארנב שננטש הוא ארנב עצוב מאוד שחייו נתונים בסכנה ממשית. אם אינכם בטוחים שתוכלו לגדל את הארנב ולהעניק לו מזון, מרחב מחייה ראוי, טיפול הולם, חום ואהבה, כדאי שתשקלו שוב את הרעיון ורק כשתהיו בטוחים שניתן להתחייב לגידול – אמצו או רכשו ארנב.

במובן הזה, חשוב לדעת משהו על ארנבים: ארנבים הם בעלי חיים מדהימים וחכמים שממש נקשרים לבעלים שלהם. אם מטפלים בהם נכון, מחנכים אותם כמו שצריך ונותנים מענה לכל הצרכים שלהם, הם מתחברים לבעלים והופכים להיות החברים הכי טובים שלהם.

ארנב זו מערכת יחסים מאוד מאוד מתגמלת כי ארנבים (אולי קצת בדומה לבני אדם) נהנים מהקרבה לבני אדם וזקוקים לחום ולאהבה. לכן כל כך חשוב לקחת ברצינות את ההחלטה להביא ארנב הביתה, בין אם באימוץ ובין אם בקנייה.

אוקי, חשבתי על זה ואני מוכן לגדל ארנב

מעולה. אם ברצונך לקנות ארנב, מומלץ לקנות אותו אצל מגדל ראוי שמחזיק את הארנבים באופן הומני ואחראי. עדיף לא לרכוש ארנבים בחנות חיות כי לא ניתן לדעת מאין הם הגיעו ובאילו תנאי מחיה הם חיים.

למעשה, ישנם לא מעט סיפורים על אנשים שרצו לקנות ארנב ננסי, רכשו בחנות חיות ארנב ננסי ומצאו עצמם תוך כמה חודשים עם גור ארנב שגדל וכבר אינו ננסי. היתרון של ארנבים למכירה הוא שזה עשוי ליצור יותר מחויבות לארנב ולטיפול הולם בו. היתרון באימוץ ארנב הוא שארנבים רבים ננטשים וזקוקים לבית.

לא תאמינו כמה אנשים לוקחים ארנב וז מתחרטים על זה משלל סיבות, בין אם כי הארנב או תוצריו עוררו בהם תגובה אלרגית, בין אם כי לא ידעו כיצד לאמן את הארנב לצרכים והעדיפו להיפטר מהבעיה על ידי הוצאת הארנב מהבית ובים אם כי לילדים נמאס וההורים מצאו עצמם מטפלים בארנב לבדם.

חשוב לדעת כי כל הסיבות הללו הן בעיות אמיתיות ומאתגרות שניתן בהחלט להתמודד איתן בלי להסתבך יותר מדי. הכל תלוי ברצון וביכולת לפתוח את הלב.

כאן נמליץ שוב, שאם עוד לא הבאתם ארנב הביתה ואתם מתלבטים, שקלו זאת טוב טוב. קראו כל מה שאפשר לקרוא על גידול ארנבים ורק אחרי שתלמדו ותבינו במה גידול ארנב כרוך, קבלו החלטה מושכלת. במידה שכבר אימצתם ארנב ואתם מתמודדים עם קשיים, חשוב שתבינו שאתם אחראיים על יצור חי שזקוק לכם ושהחלטתם להעניק לו בית.

קראו כל מה שניתן על כיצד להתמודד עם הקשיים והשתדלו לעות כל מה שביכולתכם כדי למצוא פתרונות. כמעט לכל קושי או בעיה בגידול ארנב יש פיתרון ולרוב הוא מאוד לא מסובך לביצוע. זה שווה את זה וזה הדבר הכי חומל ומתחשב שתוכלו לעשות עבור הארנב שלכם ועבור עצמכם.

אם כך, אאמץ. מה עכשיו?

עכשיו נכנסת לשלב המאתגר והכייפי ביותר בגידול הארנב של. זהו זמן ההסתגלות שלך אל הארנב ושל הארנב אליך. אם אימצת גור ארנב, כנראה שהוא עוד לא מחונך לצרכים ומתנהג ממש כמו גור עם בעיות התנהגות שמאפיינות גורים. חשוב להבין שכדי להתמודד עם רבות מבעיות ההתנהגות חשוב ראשית, לדאוג לארנב למרחב מחיה שמתאים לכל מה שהוא צריך כדי לחיות חיים מאושרים.

חשוב שלארנב יהיה מרחב מחיה גדול מספיק, נקי, מרופד ונעים. חשוב מאוד שיהיו מים זמינים ונקיים בכל עת, עדיף כאלה שנמצאים במתקן שתיה לארנבים ולא בקערה (המים יישפכו וירטיבו את מרחב המחייה כמו גם את רגליו של הארנב, דבר שעלול ליצור זיהומים).חשוב שתדע שמרחב המחייה של הארנב משפיע מאוד על אושרו ובריאותו. חשוב שמרחב המחיה יהיה בריא, נוח, גדול דיו, וללא חפצים שמסכנים את הארנב.

דבר נוסף שחשוב לעשות, תלוי גם במרחב המחיה של הארנב והוא לימוד הארנב לעשות צרכים במיקום ייעודי ולא בכל הבית שלך. ישנן שיטות שונות לאימון ארנב לצרכים. זהו תהליך שדורש השקעה וסבלנות אך הוא לא מדע טילים. עם התמדה ונכונות לקבל את העובדה שבמשך תקופה תצטרכו לנקות שתן של ארנב, תמצאו שקל יחסית לאמן ארנב לצרכים.

הסיבה העיקרית לכך שזה קל היא שארנב הוא מטבעו בעל חיים מאוד היגייני שזקוק לסדר וארגון בכל מה שקשור לאוכל שלו, למשחקים שלו ולצרכים שלו. כשתעמיקו בזה תגלו שארנב מאושר הוא ארנב שסביבת המחיה שלו מסודרת ונקיה (זה לא מונע ממנו, אמנם, לאכול איפה שהוא מחרבן, אבל הוא עושה את זה בצורה מסודרת ובמקום אחד והוא מאוד נהנה מזה!).

ומה עם אוכל?

התזונה של הארנב היא הכל. כשמגדלים ארנב זה אולי הדבר הכי חשוב שצריך להבין. לארנבים יש מערכת עיכול סופר רגישה והדרך לשמור עליה בריאה היא להאכיל את הארנב בהמון המון המון ירקות ובסיבים תזונתיים. זו התזונה המרכזית שלו וכל דבר אחר שחורג מירקות וחיטה הוא בגדר ממתק.

כמו שאתם אוהבים לאכול ממתקים, כך גם הארנב החמוד שלכם, אבל לא הייתם אוכלים רק שוקולד, במבה וצ'יפס כל יום נכון? לכן אוכל זו סוגיה חשובה להעמיק בה! הבסיס הוא כזה: ארנבים צריכים המון המון המון ירקות. עלים מכל הסוגים, עשב, חיטה, בלי הגבלה. כל שאר הדברים, כמו פירות, אוכל מעובד לארנבים ועוד הם בגדר חטיף ויש להגביל את הצריכה שלהם.

אם החלטת להאכיל את הארנב גם במזון מעובד המותאם לארנבים כדאי לוודא שהאוכל איכותי ובריא מספיק. תזונה לא טובה היא סיבה מרכזית להופעתן של בעיות בריאותיות, בייחוד במערכת העיכול שאצל ארנבים נוטה להיות רגישה במיוחד.

ומה לעשות אם גיליתי שאני אלרגי לארנב שלי?

חשוב שתדעו דבר מאוד חשוב: זה מאוד מאוד נדיר לפתח אלרגיה לפרווה של הארנב שלכם. הפרווה של הארנב נחשבת להיפו אלרגנית ועל כן, במרבית המקרים בהם מפגש עם ארנב מייצר תגובה אלרגית, מקור הבעיה יהיה כנראה גורם שקשור בעקיפין לארנב.

לעתים, אלרגיה לחלקיקי העור של הארנב המתפזרים באוויר היא הסיבה (זה קשור לאלרגיה לאבק), לעתים הסיבה קשורה למצע עליו חי הארנב, לעתים הסיבה קשורה למזון שהארנב אוכל (אנשים שאלרגיים לסוג מסוים של מזון ארנבים, לחיטה או לפירות או ירקות מסוימים עשויים לסבול מתגובה אלרגית ולחשוב שהגורם לבעיה הוא הארנב בעוד שהגורם הוא אחר והחלפתו יכולה לפתור את הבעיה לחלוטין.

על כן, חשוב מאוד שכאשר אתם נתקלים בתגובה אלרגית קלה (אדמומיות בעיניים, נזלת, גרד וכו'), תבדקו טוב מה בעצם מייצר לכם את התגובה. בנוסף, יש פעולות בהן ניתן לנקוט שממש יכולות לצמצם את התגובה האלרגית, כמו שימוש בכפפות ובמסכה כאשר מאכילים או מתעסקים במרחב המחיה של הארנב. יש כל כך הרבה מקרים של נטישת ארנבים בגלל תגובה אלרגית וזה ממש חבל. שווה ממש להעמיק בנושא ולמצוא פתרון.

דבר נוסף, אם אתם עדיין בשלב ההתלבטות לגבי קניה או אימוץ של ארנב, נסו לבלות עם הארנב המיועד כמה שעות לפני שאתם מקבלים החלטה סופית. במרבית המקרים, התגובה האלרגית תופיע בשלב הזה וכך תוכלו להיות מודעים לבעיה ולקבל החלטה מראש ולא בשלב בו הארנב כבר גר אתכם.

סירוס ועיקור ארנבים, האם כדאי לקנות או לאמץ ארנב שעבר סירוס/עיקור?

אם יש ביכולתכם להביא הביתה ארנב שכבר עבר סירוס/עיקור זה מצוין. אם לא, מומלץ לכם לבצע את הפעולה הזאת ובכך לתרום לאיכות חייו של הארנב/ארנבת שלכם ולאיכות החיים שלכם, המגדלים. אי סירוס/עיקור של ארנבים נקשר לשלל בעיות בריאותיות והתנהגותיות, בעיקר אצל נקבות. כמו שמערכת העיכול של ארנבים היא רגישה, כך גם מערכת המין והרבייה שלהם ובעיקר שלהן.

ארנבות שלא עברו עיקור נמצאות בסכנה לחלות בשלל מחלות מסכנות חיים כמו סרטן הרחם וסרטן השחלות. בנוסף, הן עשויות לפתח היריון מדומה, דבר שמשפיע על ההתנהגות שלהן והופך אותן לתוקפניות. אצל זכרים, סירוס מפחית בעיות התנהגות וגם את ריח השתן החריף ביותר שתריחו בחייכם.

חשוב שתבינו שסירוס ועיקור הארנב שלכם הוא פעולה חומלת וחשובה שאתם יכולים לעשות עבור הארנב שלכם ועבור איכות חייו. ישנם לא מעט אנשים שחוששים מלהעביר את חיית המחמד שלהם הליך פולשני שכזה. אפשר להבין אותם, אבל העובדות מדברות בעד עצמן. אלו הליכים רפואיים פשוטים מאוד, כמעט ללא סיבוכים והתוצאה שלהם היא ארנב שמח, בריא ומאושר למשך שנים ארוכות.

אתם רוצים שלארנבת שלכם יהיו גורים? כדאי שתחשבו על זה טוב… האם אתם יכולים להבטיח כי כל גורי הארנב יאומצו והאם אתם יכולים להתחייב שתגדלו גם את אלה שלא יאומצו? אם לא, עדיף שתוותרו על הרעיון.

כל כך הרבה ארנבים נולדים לעולם בו הם ננטשים ונידונים לסבל ולמוות. במרבית המקרים, עדיף לסרס/לעקר ולוותר על רעיון הגורים. זה טוב לארנב/ת שלכם, זה עדיף עבורכם וזה עדיף עבור רווחתה של אוכלוסיית הארנבים.

לסיכום

מזל טוב. החלטת לגדל ארנב. איזה כיף! קיבלת החלטה שעשויה להביא לך אושר גדול ושמחה בלתי נגמרת לחיים. זכית בחבר הכי הכי טוב ואוהב שיכול להיות. בין אם בחרת לאמץ ארנב למסירה או לרכוש ארנב, חשוב לגדל אותו עם המון חום ואהבה ודאגה מתמדת לצרכיו הפיזיים והרגשיים ובשום אופן לא לנטוש אותו.

הקפדה על תנאי מחיה הולמים לארנב, אימון נכון לצרכים, האכלה נכונה והקפדה על כמות מספקת של ירקות וסיבים תזונתיים, כמו גם דאגה לבריאותו של הארנב, בין היתר על ידי עיקור וסירוס, תבטיח כי הארנב שלכם יהיה מאושר ועם מינימום בעיות בריאותיות.

דילוג לתוכן