כל מה שכדאי לדעת על גידול ארנב ננסי

ארנב ננסי

ארנב ננסי הוא בעל חיים מתוק, מסקרן וחביב מאוד. הוא נחשב לארנב הקטן בעולם ובדרך כלל יש לו פרווה בשלל צבעים: שחור, לבן, אפור וחום. חשוב לדעת שארנב ננסי על שלל סוגיו הוא בעל חיים שניתן לאילוף ובאופן כללי הוא נחשב לחיית מחמד רגועה ונוחה לגידול בבית.

כל הדברים שנכתבו כאן הם סיבה טובה מאוד לאמץ ארנב ננסי, אך לפני שאתם עושים זאת, כדאי שתקראו את המדריך הידידותי שכאן בו כל הפרטים החשובים שכדאי לדעת על גידול ארנב ננסי, על ההבדל בין ארנב ננסי לארנב רגיל, על האתגרים הבריאותיים של גידול ארנב ננסי, על תוקפנות בקרב ארנבים ננסיים, על הפן הכלכלי של גידול ארנב ננסי וכמובן על ההיסטוריה של סוג מיוחד זה של ארנבים.

הכירו את החבר החדש שלכם: ארנב ננסי

ארנב ננסי הוא כאמור הארנב הכי קטן במשפחת הארנבים. משקלו בבגרותו עומד על 350-500 גרם ואורכו מגיע לכ-30 סנטימטרים. מקורו בצפון אמריקה אך הוא נפוץ גם באגן קולומביה ובאירופה. בארה"ב הוא נחשב למין בסכנת הכחדה בסיכון נמוך.

הוא יכול להתרבות לאחר שהוא מגיע לגיל שנה. בטבע, הוא מתרבה לא יותר מארבע פעמים בשנה. ארנב ננסי שנולד בסוף החורף יהיה קצת יותר גדול מארנב ננסי שנולד בסוף הקיץ. למה? שאלה טובה. ארנבים ננסיים שחיים בטבע אוהבים לנוח ליד המחילה שלהם ומעדיפים להיות פעילים בשעות הלילה (אך יכולים להיות פעילים בכל שעות היום).

ארנב ננסי הולנדי (או בשמו הקצר יותר- ארנב הולנדי) הוא גזע של ארנב מבויית שנוצר בהולנד. משקלו נע בין 1.59 ק"ג ל-0.50 ק"ג והוא נחשב כיום לגזע הארנב הכי קטן בעולם.

ישנם סוגים שונים של ארנבים ננסיים ויש נטייה לבלבל ביניהם, עם זאת, הארנב הננסי ההולנדי, הוא הארנב הננסי הנפוץ ביותר בישראל ובכלל. חוץ ממנו ישנם גם: ארנב ננסי צפון אמריקאי וארנב פולני (בעל אוזניים ארוכות יותר, דבר שמאפשר להבדיל ביניהם).

אצל הארנב הננסי ההולנדי, הראש והעיניים גדולים מאוד ביחס לגודל הקטן של גופו. אוזניו מאוד קצרות ולפניו צורה עגולה. כל אלה הם שמשווים לארנב הננסי ההולנדי את מראהו החמוד וזאת כתוצאה מרבעה של ארנבים שנולדו עם תופעת גמדות.

ההיסטוריה של הארנב הננסי

בשנים הראשונות של המאה ה-20 היו הרבעות של ארנב פולני מבוית עם ארנב אירופאי פראי (שניהם ננסיים). יותר לקראת אמצע המאה הארנב החל להיות מיוצא ברחבי יבשת אירופה. כנראה בשל הניסיון להקטין את גודל הארנבים עד שנות ה-70, ארנב ננסי הולנדי נחשב לזן אגרסיבי ביותר.

ארנב ננסי לא אוהב שילדים מרימים, מתכרבלים ומשחקים איתו (ובצדק, הוא מגן על עצמו), ועל כן הוא נוטה לשרוט, לנשוך ולתקוף את מי שמאיים עליו. חשוב להבין בהקשר הזה, שארנבים ננסיים ניתנים לחינוך וניתן בהחלט להתמודד עם בעיות ההתנהגות שלהם בצורה טובה ואפקטיבית.

עם זאת, חשוב להבין את המניעים להתנהגותו התוקפנית לעתים ולמנוע אותה על ידי גישה נכונה ועדינה במיוחד, שבמרבית המקרים, מנטרלת את האינסטינקט התוקפני של הארנב. במובן הזה, זה בהחלט לא רצוי להביא ארנב ננסי לבית עם ילדים. מרבית הילדים אינם מסוגלים לגעת בארנב בעדינות הנדרשת ופעולותיהם עלולות להלחיץ את הארנב ולהביא אותו למצב תוקפני ומצוקתי.

כמו כן, חשוב גם להבין שגופו של הארנב הננסי מאוד מאוד עדין. מגע או החזקה בשימוש מופרז בכוח עלולה לפצוע את הארנב הננסי ואף לסכן את חייו. על כן, ארנב ננסי הוא בעל חיים שגידולו אידיאלי עבור מבוגרים.

אם ברצונכם לאפשר לילדיכם לגדל ארנב, כדאי שתתחילו עם ארנב בגודל רגיל ובהמשך, כשהילדים יגדלו וילמדו כיצד לטפל בארנבים, ניתן להביא להם ארנב ננסי. בכל אופן, דעו שלמרות חשדנותו, ברגע שארנב ננסי מרגיש בטוח ונינוח, הוא החיה הכי מתוקה ומקסימה בעולם ואם קניתם את לבו, דעו שזכיתם בחבר הכי טוב בעולם.

מהם התנאים האידיאליים לגידול ארנב ננסי?

גם אם אין לכם גינה, ניתן בהחלט (ואפילו רצוי!) לגדל ארנב ננסי בבית. עם זאת, חשוב מאוד להקפיד שתהיה לו אפשרות לזוז ודי מרחב לתנועה. חשוב לדעת ולזכור שארנב ננסי נחשב לזן עדין מאוד. לכן, כאשר מחזיקים אותו, חשוב לא לאחוז בו בחוזקה כדי לשמור על העצמות שלו.

על כן, כדאי לא לתת לילדים בני פחות מ-10 לשחק איתם ולהחזיק אותם ללא השגחת מבוגר. ארנב ננסי הוא בעל חיים שדורש עדינות, תנאי מחייה מרווחים ונקיים וסבלנות רבה. ארנב ננסי שאינו מקבל טיפול נכון ומתאים עשוי להיכנס ללחץ שישפיע על התנהגותו לרעה ועלול אף לגרום לו לפגיעה עצמית במקרים מסוימים.

איך צריך להיראות מרחב המחיה של ארנב ננסי והאם הוא יכול לחיות בכלוב?

כדי שארנב ננסי יחוש ביטחון ויסתובב בבטחה במרחב שלו, כדאי מאוד להתקין בכלוב או בגינה תיחום בטיחותי. על החלל בו גר ארנב ננסי או כמה ארנבים ננסיים להיות ריק מדברים מיותרים שהארנב יכול ללעוס מכיוון שאחת מתכונותיו המרכזיות של ארנב ננסי היא הנטייה ללעוס כל דבר שנקרה בדרכו.

והכוונה היא באמת לכל דבר. לארנב ננסי אין שום דרך להבחין בין מזון לכבל חשמלי, לבגדים שלכם, לרהיטים או לספרים וחפצים נוספים שלולים להזיק לבריאותו של הארנב לשמחת החיים שלכם. כדי לסייע לארנב שלכם לספק את הצורך הבלתי נשלט שלו ללעוס, כדאי מאוד לתת לו מדי פעם מינרלים ואבני קלציום שיחזקו את גופו ואת רוחו או צעצועי לעיסה מיוחדים שאינם מזיקים לארנב.

אם ניתן, רצוי לשחרר את הארנב בשטח הבית. בתחילה, כדאי לשים גדר גורים ואחרי שהארנב מתבגר וצובר ביטחון והיכרות עם הבית, ניתן להסיר את הגדר. קחו בחשבון שהאזור בו חי הארנב צריך להיות גדול מספיק (4 פעמים גודלו של הארנב ועדיף יותר), זאת במידה שהוא לא יוצא החוצה.

את הארנב הננסי כדאי לשחרר בשעות החשיכה מכיוון שהוא בעל חיים לילי (אפשר גם בשעות הערב/לילה וגם לפנות בוקר). אם אתם משחררים את הארנב בבית, חשוב מאוד לדאוג לו לצעצועים ולדברים לכרסם אחרת הרהיטים שלכם יהפכו לצעצועי הכרסום שלו.

איך להאכיל ארנב ננסי?

ארנב ננסי ניזון בעיקר מחציר (80 אחוז מהתזונה שלו). גורי ארנב ננסי אוכלים בעיקר אספסת לאחר שנגמלו מהנקה. בגיל חצי שנה הם עוברים לחציר ולירקות. זכרו שמערכת העיכול של הארנב ושל הארנב הננסי בפרט נחשבת לרגישה מאוד.

על כן, חשוב להקפיד על תזונה נכונה ובריאה כדי למנוע בעיות עיכול וסבל רב לארנב, דבר שגם עשוי לגרום לסכנת חיים. חשוב לדעת שאצל ארנבים ואצל ארנבים ננסיים בפרט, הקפדה על תזונה עשירה בסיבים תזונתיים המורכבת בעיקרה מירקות וחיטה היא קריטית לשמירה על בריאות הארנב.

כל סוג אחר מזון, כולל פירות ומזון מעובד לארנבים, נחשב לחטיף ועל כן יש להגביל את צריכתו. אצל ארנב ננסי, בשל גודלו הקטן, חשוב מאוד להקפיד על מדידת כמות האוכל, על אספקת מים באופן תדיר ועל שימת לב יתרה למצב העיכול של בעל החיים הקטנטן הזה.

כמה שנים חי ארנב ננסי?

ארנב ננסי הולנדי שגדל בישראל צפוי לחיות 7-10 שנים בממוצע. באירופה הוא צפוי לחיות קצת יותר, 10-12 שנים. אין מידע על ההבדלים בין אירופה לישראל בתחום הזה, אך מומחים לגידול ארנבים ננסיים טוענים כי הקושי לגדל ארנבים ננסיים בישראל קשור ככל הנראה למחסור בווטרינרים מומחים לארנבים ננסיים.

לארנב ננסי צרכים שונים משל ארנבים אחרים בשלם גודלם ובשל מערכת העיכול הרגישה במיוחד שלהם ועצמותיהם העדינות. ההערכה היא שבאירופה ובארה"ב ישנם יותר וטרינרים שמכירים את האנטומיה של הארנב הננסי ואת נטיותיו הרפואיות והבריאותיות.

מה לגבי אילוף ארנב ננסי?

ארנב הוא חיה די פחדנית שצריך להשקיע מאוד כדי לרכוש את אמונה. אם רוצים לאלף את הארנב, כדאי להתחיל בבסיס: ללמד את הארנב להגיב כשקוראים בשמו וללמד אותו להטיל את צרכיו במקום קבוע אחד. אילוף לצרכים הוא די קל ויש המון טריקים ושיטות לעשות זאת באופן אפקטיבי ויעיל.

לאחר מכן, חשוב להצליח לאמן את הארנב לא להיות תוקפני, לא לנשוך ולא לתקוף. כמו כן, ניתן ללמד את הארנב לשחק בשלל משחקים ולאתגר אותו בסוגים שונים של מתקנים שניתן למקם בתוך אזור המחיה שלו.

ננסי או לא ננסי, זאת השאלה

מגדלי ארנבים מייחסים חשיבות גדולה לגודל הארנב. אנשים שונים מעדיפים לגדל בעלי חיים שונים בגדלים שונים. עבור חלק מהאנשים, גידול ארנב גדול זה ממש חלום ועבור חלק מהאנשים, כמה שהארנב יותר קטן, כך יותר טוב. ארנבון ננסי, ממש כמו שמו, הרבה יותר קטן משאר גזעי הארנבים.

בחירת הארנב תלויה, במידות רבות, בגודל הבית, באנשים שחיים בבית, בבעלי חיים נוספים שגרים בבית וביכולת להשקיע בטיפול בארנב. ארנב גדול מדי, למשל, עלול להיות מסוכן לתינוקות במידה שהוא תוקפני.

במובן הזה, גידול ארנב ננסי יכול להיות פיתרון מצוין. עם זאת, חשוב, לכשהתינוק יגדל מעט, לא לתת לו לשחק עם הארנב ולהרחיק אותו ממנו, שכן במצב זה היוצרות עלולות להתהפך והתינוק יהפוך למסוכן לארנבון העדין והקטן.

כמה עולה ארנב ננסי

ראשית, חשוב לדעת שאם מעוניינים לרכוש ארנב ולא לאמץ, עדיף לרכוש ארנב ננסי לא בחנויות של בעלי חיים אלא ממגדל מקצועי ואמין. כך תוכלו להיות בטוחים שהארנב שלכם גדל בסביבה טובה ובתנאים טובים והומניים ושהוא אכן ארנב ננסי.

לא תאמינו כמה מקרים ישנם בהם אנשים רכשו גור ארנב במחשבה שהוא ננסי וגילו בהמשך שמדובר בארנב שאינו ננסי. אם אתם מוכנים לשלם סכום משמעותי של כמה אלפי שקלים תוכלו לרכוש ארנב גזעי (כולל ארנב ננסי).

אם ברצונכם לשלם סכום נמוך, תוכלו לרכוש ארנב רגיל. חשוב לציין שבמידה שלא חשוב לכם לגדל ארנב גזעי, מומלץ ועדיף בהרבה לאמץ ארנב. יש כל כך הרבה ארנבים נטושים שמחפשים בית חם ואוהב.

בנוסף חשוב לקחת בחשבון גם את עלות הטיפול בארנב. אמנם ארנב ננסי עולה יותר, אך עלות הטיפול בו לאורך זמן קטנה באופן משמעותי מעלות הטיפול בארנב בגודל רגיל. ארנב ננסי אוכל הרבה פחות ועל כן ייתכן שהארנב הננסי משתלם יותר במובן הזה.

לסיכום

אם גם אתם התאהבתם בזן ארנב ננסי, אתם לא לבד. ארנב ננסי הוא בעל חיים מתוק ויפה שכיף לגדל. חשוב מאוד שתכירו את צרכיו של הארנב שלכם ותתאימו לו סביבת מחייה שתהלום את צרכיו ותוכל להבטיח לו חיים מאושרים ובריאים.

אם תטפלו בארנב ננסי באופן מיטבי, תראו שהוא יהיה מאושר ובריא וישמח להעניק לכם אהבה. ישנם סוגים רבים של ארנבים שניתן לגדל בבית והבחירה בדרך כלל עומדת על ארנב ננסי מול ארנב רגיל. מאמר זה נועד לתת לכם את כל הכלים להם אתם זקוקים על מנת לקבל החלטה ולבחור את הארנב לו תרצו להעניק אהבה ושאותו תהפכו לחברכם הטוב ביותר.

דילוג לתוכן