עיקור וסירוס ארנבים – יתרונות וחסרונות

ההחלטה אם לעקר ולסרס את הארנבים שלכם היא לא עניין של מה בכך. ההחלטה אם לסרס או לעקר ברוב המקרים נוטה ל"כן", אבל יש מקרים בהם מתקבלת ההחלטה שלא לעקר ולסרס. מנינו את הסיבות לסירוס ועיקור ואת הסיבות להימנע.

מדוע לסרס ולעקר?

  • מניעת הריון

הסיבה העיקרית שבגינה מסרסים ומעקרים ארנבים היא מניעת הריון. מניעת הריון בארנבים מונעת גם מהבעלים התמודדות עם הריונות לא רצויים וגם מהארנבים עצמם את ההתמודדות עם מציאות בה רבים מהם ננטשים ולא מטופלים כראוי.

  • מניעת סרטן רחם

סרטן רחם מתפשט במהירות אצל ארנבות ובמקרים רבים מדובר בתהליך אדנוקרצינומה של הרחם, קרי סרטן ממאיר. הגידול מתפשט גם לאיברים נוספים כמו הכבד, הריאות, העור ואיברים אחרים. באמצעות עיקור ניתן למנוע התפתחות של סרטן הרחם. את העיקור יש לבצע טרם שהארנבת מגיעה לגיל שנתיים.

  • התנהגויות אגרסיביות בארנבים

סיבה נוספת לעיקור וסירוס ארנבים בגילאים מוקדמים יחסית היא שמירה על השלמות הפיזית של בני הבית. ארנבים יכולים להתנהג בצורה תוקפנית עם הגעתם לבשלות מינית, כאשר התנהגות זו עלולה להופיע בצורה קיצונית יחסית.

בשלב מסוים הארנבים אינם רוצים שירימו אותם או יגעו בהם וכל ניסיון כזה מגיע לתקיפה מצידם. במקרים אחרים הם תוקפים אלו את אלו כדי להגן על הטריטוריה שלהם ועל בני משפחה פוטנציאלית.

ביטויים נוספים שיופיעו בהיעדר עיקור וסירוס ארנבים יהיו ריסוס שתן על משטחים אנכיים במטרה לסמן טריטוריה. על מנת להימנע ממצב בו התנהגויות תוקפניות הופכות להיות חלק מהשגרה של הארנבים, רצוי לסרס ולעקר אותם בשלב מוקדם יחסית.

  • מניעת מחלות אחרות

סרטן הוא התופעה השכיחה ביותר ועם זאת ישנן מחלות נוספות שיכולות לתקוף את רחם הארנבות ולהביא לידי התפתחויות של זיהומים שונים ועוד. מחלות אלו כוללות פיומטרה, אנדומטריטיס ואחרות.

למה לא לעקר ולסרס

  • סכנה לארנבים עצמם

הסכנה העיקרית שבסירוס נובעת מחוסר מקצועיות של וטרינרים מסוימים. אמנם מדובר במקרים נדירים אבל בעבר תועדו כאלה בהן הנקבות לא שרדו את העיקור. לפיכך, יש להגיע רק אל וטרינר לחיות אקזוטיות בלבד אשר מכיר את הפרוצדורה ומתמחה בארנבים.

עיקור וסירוס ארנבים יכול להיות אמנם נוגד את הטבע שלנו ועם זאת, הוא מעניק לארנבים את החופש ליהנות מחיים מלאים במשחקים אלו עם אלו ללא הדחפים התוקפניים ביניהם וללא מאבקי כוחות, כמו גם ללא מחלות והתמודדויות נוספות מצידנו.

דילוג לתוכן