ניסויים בארנבים – בשביל להיות יפה אף ארנב לא צריך לסבול

ניסויים בארנבים – ניסויים בבעליי חיים

אומרים שכדי להיות יפה צריך לסבול, אבל לא מציינים מי זה שצריך לסבול. במקרה של עולם הקוסמטיקה, היום יותר ויותר מקובל לרכוש מוצרים שלא נוסו על בעלי חיים ואפילו הסמל למצור שלא נוסה על בעלי חיים הוא בצורה של ארנב, שכן, ארנבים הם אחד מהקרבנות הכי משמעותיים של תעשיית הקוסמטיקה.

ניתן להתווכח על עצם הרעיון של ביצוע ניסויים בבעלי חיים למטרות רפואיות. לאורך ההיסטוריה ניסויים בבעלי חיים היו צעד הכרחי כדי לייצר תרופות או חיסונים שהצילו חיים רבים. עם זאת, ההתפתחות הטכנולוגית של ימינו יכולה וצריכה בהחלט לצמצם עד כמה שניתן ניצול בעלי חיים למטרות אלה. עם זאת, כשמדובר בתעשיית הקוסמטיקה, מדובר בעניין אחר.

שמפו או קרם עיניים הם אינם מוצר צריכה הכרחי ומציל חיים. חברות הקוסמטיקה טוענות שללא ניסויים בארנבים, לא ניתן לדעת אם המוצר מזיק לראייה (פרקטיקה ידועה בניסויים בבעלי חיים, בדגש על ארנבים היא הזרקת חומרים כימיים לעיניים על מנת לבדוק את הנזק שהם עשויים לחולל לאדם שישתמש בהם).

זה אולי טיעון משכנע בשמיעה ראשונה, אך למעשה, בימינו ניתן בהחלט להשתמש בחומרים שאינם יוצרים נזק – עובדה שיש לא מעט מוצרים בשוק שפועלים נהדר גם בלי להתעלל בארנבות.

מדוע ארנבות הן קורבן כל כך נוח לניסויים?

ניסויים בארנבים הם פרקטיקה שקשורה לאופים קל המזג של ארנבים. כשחושבים על זה, זה דבר די נוראי ועצוב ושובר לב. בשל חמידותם של הארנבים ובשל העובדה שהם בעלי חיים חברותיים, קל יותר לנצל אותם לניסויים בארנבים. ובאמת, ארנבים בתחום הקוסמטיקה סובלים משלל התעללויות שנחסוך מכם (מי שמתעקש לדעת ולראות בעיניים מוזמן לכתוב "ניסויים בארנבים בגוגל" ולגלות בעצמו).

השפעה לטובה: הצלחת המאבק בניסויים בארנבים ובבעלי חיים בכלל

על פי ארגון אנונימוס, ב-20 השנים האחרונות ירד משמעותית מספר הניסויים בבעלי חיים לצרכי קוסמטיקה. אמנם תופעה זו לא פסקה לחלוטין, אך בשונה מבעבר, היא חיה ונושמת בשיח הציבורי ודבר זה משפיע מאוד על חברות הקוסמטיקה שמבינות שניסויים בבעלי חיים עולים להן כסף במציאות שבה הציבור מחפש את סמל הארנב בגב האריזה.

ישנו אפילו מקרה מפורסם בו חברת קוסמטיקה ידועה הואשמה בשימוש בסמל הארנב למרות שבפועל ביצעה ניסויים בבעלי חיים. החברה נדרשה לשלם סכומי עתק ולתרום אותם לארגונים למען זכויות בעלי חיים. מה שנקרא – צדק פואטי.

עם זאת, ישנם עדיין ניסויים בבעלי חיים בתעשיית הקוסמטיקה וטענת הארגונים היא שממשלות בעולם אינן עושות מספיק כדי למנוע זאת וליצור תמריצים לשימוש בשיטות מחקר אחרות שאינן פוגעות בבעלי חיים.

קוסמטיקה טבעית היא הבחירה הטבעית

במקרה או שלא במקרה בשנים האחרונות עולה קרנה של הקוסמטיקה הטבעית שמבוססת על חומרים מהטבע שעושים טוב לגוף ואינם דורשים עינוי של בעלי חיים. בקוסמטיקה טבעית משתמשים בדרך כלל בתמציות מן הטבע, בשמנים אתריים ובמינרלים טבעיים.

זה לא מתאים לכולם אבל שימוש מודע בקוסמטיקה לא פוגענית יכול לשנות. אם ברצונכם להיטיב עם עצמכם ועם בעלי החיים, בדגש על ארנבים, קוסמטיקה טבעית היא הבחירה המושלמת.

דילוג לתוכן